You are here:--خرید و فروش تفاله چغندر

خرید و فروش تفاله چغندر

خرید و فروش تفاله چغندر

از دیگر زمینه های فعالیت شرکت کیمیا ، خرید و فروش تفاله چغندر میباشد.
شرکت کیمیا با سالها فعالیت در زمینه ی خرید و فروش نهاده های دام و طیور ، همواره در تلاش است تا نهاده های دام و طیور از جمله تفاله چغندر را با بهترین کیفیت در اختیار شما عزیزان قرار دهد.همچنین ما به روز ترین قیمت تفاله چغندر را بطور روزانه به شما ارائه می کنیم.

نکاتی درمورد خرید و فروش تفاله چغندر

در هنگام خرید و فروش تفاله چغندر نکات قابل توجهی وجود دارند که نباید از آن ها چشم پوشی کرد.
یکی از این نکات مهم کیفیت و سلامت محصول می باشد.از نشانه های عدم سلامت تفاله چغندر میتواند وجود کپک و نیز قارچ در این محصول باشد.بنابراین باید در این زمینه بررسی های لازم صورت گیرد تا از صحت و سلامت محصول اطمینان حاصل کرد.

 

خرید و فروش تفاله چغندر

خرید و فروش تفاله چغندر

 

نکته ی با اهمیت دیگر قیمت تفاله چغندر می باشد.قیمت باید متناسب با کیفیت محصول باشد.همچنین باید دقت داشت در هنگام خرید و فروش تفاله چغندر قند و سایر نهاده های دام و طیور با دلالان و افراد سود جویی که سعی در گران فروشی و برهم زدن بازار را دارند ، معامله صورت نگیرد.

شرکت کیمیا هر روز لیست جدیدی از قیمت تفاله چغندر قند و سایر نهاده های دام و طیور از جمله جو دامی ، ذرت دامی ، سویا دامی و … را در سایت و کانال تلگرامی خود قرار میدهد.

برای مشاهده ی این لیست قیمت اینجا کلیک کنید.

وضعیت قیمت تفاله چغندر قند در ایران

تعیین و تصویب قیمت چغندر قند و تفاله چغندر بر عهده ی وزارت جهاد کشاورزی و شورای اقتصاد می باشد.

قیمت تفاله چغندر و قند این ماده تا قبل از سال 96 بسیار پایین تر از حد معمول بود اما در سال 96 با پیشنهاد وزارت جهاد طی مصوبه ای قیمت این محصول به حد تعادل رسید تا بدین ترتیب هم کارخانجات قند و شکر و هم کشاورزان ، هیچ یک متحمل ضرر نشوند.

همچنین در این مصوبه سهمیه قند و تفاله چغندر کشاورزان ، که پیش تر حذف گردیده بود ، دوباره لحاظ شد.

و نیز طی مصوبه ای در سال 97 به ازای تحویل هر یک تن چغندر قند ، مقدار بیست کیلوگرم تفاله چغندر و دو کیلوگرم قند به عنوان جایزه تحویل داده می شود.

تفاله چغندر چیست؟

بطور کلی 75 درصد از چغندر قند را آب و 25 درصد از آن را مواد خشک تشکیل می دهد.

تفاله ی چغندر ، پس از خروج قند ، آب و سایر مواد دیگر از چغندر حاصل میشود.
که پس از آن توسط ماشین های مخصوصی خشک شده و به حالت استوانه ای شکل در می آید.

تفاله بطور تقریبی 5% از وزن کل چغندر را تشکل میدهد.

تفاله چغندر شامل دو نوع تفاله خشک و تفاله آبدار است.

استفاده از تفاله چغندر در خوراک دام

تفاله چغندر قند دارای ارزش غذایی بالایی است.این محصول حاوی مواد مغذی فراوانی از جمله پروتئین ، قند ، سلولز ، مواد معدنی و … می باشد.که این مواد مغذی با افزودن ملاس به تفاله ، بیشتر هم می شوند.البته نا گفته نماند که میزان قند و انرژی موجود در تفاله چغندر نسبت به میزان پروتئین موجود در آن بسیار بیشتر می باشد.

همانطور که پیش تر گفته شد ، تفاله چغندر دارای دو نوع خشک و آبدار است.این ماده در خوراک دام و طیور نیز به همین دو صورت به کار می رود.

گفتنی است که هیچ گاه نباید از تفاله خشک به تنهایی در جیره غذایی دام و طیور استفاده کرد بلکه همواره باید آن را با سایر مواد دانه ای مخلوط کرد و سپس در اختیار حیوانات قرار داد.که این امر موجب می شود تفاله چغندر به میزان بیشتری ارزش غذایی و کارآمدی خود در رشد و نمو دام و طیور را بروز دهد.

اما تفاله آبدار خوراکی مناسب برای تغذیه ی دام به خصوص گاو ها می باشد که برخلاف تفاله خشک ، می تواند مستقیما و به تنهایی در جیره ی غذایی دام مورد استفاده قرار بگیرد.

خواص تفاله چغندر برای دام و طیور

تفاله چغندر در رشد و سلامت دام و طیور ماده ای موثر می باشد.این محصول باعث افزایش میزان شیردهی دام می شود.همچنین میزان وزن گیری دام و طیور را تناسب می بخشد.

البته نکته ی مهم این است که مصرف زیاد این ماده برای طیور مناسب نیست و باعث ایجاد مشکلات گوارشی می شود.

از ویژگی های ظاهری تفاله چغندر نیز میتوان به رنگ قهوه ای این محصول و بوی خاص آن اشاره کرد.

استفاده از تفاله چغندر بجای جو در خوراک دام برای کنترل وزن و سلامت

درست است که میزان پروتئین موجود در تفاله چغندر کم و متوسط است اما میزان انرژی زایی این ماده با دانه های جو برابری می کند.

برخی از گاو ها در اواخر دوران شیردهی ممکن است دچار افزایش وزن شوند که این امر می تواند عاملی باشد که سلامت و بازدهی آن ها را به خطر اندازد.

بهترین راه حلی که در اینجا پیشنهاد می شود ، رقیق نمودن خوراک مورد استفاده ی گاو است.که برای این کار میتوان تفاله چغندر قند را به آن اضافه نمود.افزودن تفاله چغندر علاوه بر اینکه باعث رسیدن وزن گاو به حد تعادل و طبیعی میشود ، از میزان بازدهی و شیردهی گاو ها نیز چیزی کم نمی کند و از این جهت بهترین پیشنهاد در این زمینه محسوب می شود.

 

کشت چغندر

اگر از تفاله چغندر و خواص آن بگذریم و به عقب تر برگردیم ، به خود گیاه چغندر و خصوصیات و ویژگی ها و نیز روش کشت آن میرسیم.

چغندر گیاه سازگاری است.در ایران چغندر در نواحی غربی مانند شهرکرد به خوبی کشت میشود و پرورش می یابد.

گیاه چغندر از خانواده ی اسفناج است.نور برای این گیاه بسیار مفید است.افزایش نور ، افزایش قند ذخیره شده در چغندر را به همراه دارد.در مورد دما نیز میتوان گفت که این گیاه به آب و هوای معتدل عادت دارد.همچنین p.h خاک چغندر نیز مطلوبست در حدود 6.5 تا 7.5 باشد.

 

پیشنهاد میکنیم مقالات ما را در مورد جو دامی نیز مطالعه کنید.

امید است که در این مقاله توانسته باشیم اطلاعات مفیدی را در خدمت شما عزیزان قرار دهیم.

2018-08-12T20:41:30+00:00